Görög győzelem a CSIO3* Honvédelmi Minisztérium Nagydíjban
Csütörtök délután 36 fokos hőségben került sor a CSIO3* Honvédelmi Minisztérium Grand Prix-ra. A 150 centiméteres, összevetéses versenyszám pénzdíja 52.000 euró volt. A versenyszámra 15 ország lovasa nevezett.
A svájci Julien Pradervand pályáján 13 akadály, 16 erőkifejtés várta a lovasokat.
Az alappálya alaposan megdolgoztatta a lovasokat, az első hibátlan lovaglásra a 13. indulóig kellett várni. A legtöbb hiba a pozsonyi hidat formáló meredeknél és a hármasugrásnál történt. A feladat még olyan rendkívül tapasztalt lovasokon is kifogott, mint az osztrák Gerfried Puck vagy Stefan Eder.
A holland Wout-Jan van der Schans volt az első, akinek sikerült verőhiba nélkül az alapidőn belül teljesítenie a pályát a 11 éves A S Bombay nyergében.
A következő hibátlan lovas a brazil Matheus Correa volt Szebényi Dániel felfedezettjével, a Lévai Csilla tulajdonában álló Zeusszal. Majd jött a német Jörne Sprehe, aki rendszeres és eredményes résztvevője a hazai versenyeknek, és egy villámgyors lovaglással átvette a vezetést Hot Easyvel.
Sorrendben a következő hibátlant a svájci Thibaut Kellertől és Happy Girl T-től láthatta a közönség. Következőként a holland Demi van Grunsven jutott az összevetésbe a technikai feladatokat hibátlanul teljesítve, pontos, tempós lovaglással. A hetedik összevető Angelos Touloupis lett, akit bizonyára nem kell bemutatni azoknak, akik tavaly is figyelemmel kísérték a CSIO híreit.
Az olasz Omar Bonomelli is verőhiba nélkül zárta a kört, de két másodperces időtúllépése miatt lecsúszott az összevetésről.
Az összevetés 300 méteresre rövidült pályáján hét akadály, nyolc erőkifejtés várta a lovasokat. A nagy meleg és az igen technikás és fárasztó alappálya ellenére több hibátlan lovaglást is láthatott a közönség.
Az első összevető a holland Wout-Jan van der Schans volt, aki lova ellenkezése ellenére szép, tempós lovaglással, de némi időveszteséggel abszolválta a pályát. Úgy tűnt, a másodikként pályára lovagló Matheus Correa és Zeusz átvehetik a vezetést, de végül mindössze két századmásodperccel lemaradtak a holland párostól. Majd jött a német Jörne Sprehe és egy újabb gyors hibátlannal vette át a vezetést. Ennél jobb időt csak az összevetés utolsó indulója, Angelos Touloupis és Lord Mexx tudott futni, a görög versenyző egy nagyon tempós lovaglással szerezte meg a győzelmet. Bart Lips, Thibaut Keller és Demi van Grunsven verőhibával zárták az összevetést.
A Nagydíj 42 indulója között 10 magyar lovas volt. A versenyszámban elsőként lovagolhatott a pályára az ígéretes fiatal versenyző, a felnőtt mezőnyben is eredményesen szereplő Szuhai Péter, aki sajnos új lovával, My Cool Passionnal nem jutott túl a hármas számú kőfalon, két ellenszegülés után fel kellett adnia a versenyt. Weinhardt Virág Chiclanával a 2021-es CSIO legeredményesebb magyar lovasa volt, és idén is szép lovaglást láthatott tőlük a közönség, de hibáztak a pozsonyi hídnál és a vizesároknál, így végül nyolc hibaponttal zárták a versenyszámot. A mostanában szép sikersorozatot bemutató Mráz Tamás a Szombati Gábor tulajdonában álló Sanghatával lépett a pályára, de ígéretes, elegáns lovaglás után a hármasugrás két elemén rontottak, és az alapidőn is túlfutottak. A többszörös budapesti CSIO-győztes ifj. Szabó Gábor a pálya első és utolsó akadályánál hibázott. A rendkívül tapasztalt, közel 30 éve Németországban élő Szász Sándor lován is kifogott a pozsonyi meredek, két megállás után fel kellett adnia a versenyt. A diósgyőri Szuhai Gyula is négy hibaponttal teljesítette a pályát. Vándor Zsófia lova, Leopard of Ballmore egész szezonban jól ugrott, de ő is a pozsonyi meredeken hibázott, és az alapidő is szűknek bizonyult a páros számára. Kalán Eszter saját képzésű kancájával, Garezával a legjobb magyar eredményt érte el egy verőhibával, de a legjobb magyar idővel. Szorosan a nyomában volt ifj. Lázár Zoltán, aki szintén egy verőhibával és jó idővel teljesítette a pályát. Ács-Heibl Ágnes és lova két helyen hibázott, de ígéretes a páros teljesítménye.
Eredmények:
- 1. Angelos Touloupis (GRE) – Lord Mexx
- 2. Jörne Sprehe (GER) – Hot Easy
- 3. Wout-Jan van der Schans (NED) – A S Bombay
- 4. Matheus Correa (BRA) – Zeusz
- 5. Bart Lips (NED) – Davinci Z
- 6. Demi van Grunsven (NED) – Hucinta
- 7. Thibaut Keller (SUI) – Happy Girl T
- 8. Omar Bonomelli (ITA) – Chippendel de la Tour
- 9. Elian Baumann (SUI) – Little Lumpi E
- 10. Christoph Obernauer (AUT) – Kleons Renegade
- 11. Sophie Hinners (GER) – Cepano Baloubet
- 12. Kalán Eszter– Gareza
- 15. Ifj. Lázár Zoltán – Diablo
- 20. Szuhai Gyula – Lawisangos
- 23. Vándor Zsófia – Leopard of Ballmore
- 25. Weinhardt Virág – Chiclana
- 26. Ifj. Szabó Gábor – Chacrinue
- 29. Ács-Heibl Ágnes – Krokant
- 30. Mráz Tamás – Sanghata
A Honvédelmi Minisztérium különdíját Schmidt Gábor sportért felelős helyettes államtitkár adta át a helyezetteknek. A különleges, eozinmázas Zsolnay ló szobrot, illetve a két Zsolnay porcelán vázát Bachar Najari, a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. többségi tulajdonosa adta át a dobogósoknak. A helyezetteknek Lázár Vilmos, a Magyar Lovassport Szövetség elnöke gratulált.
Tovább a verseny részletes programjára »
Fotó: CSIO Budapest / Hajdu Krisztina